A miniszterelnök közölte, a legutóbbi nemzeti konzultáció volt az eddigi legsikeresebb. Egy nemzet csak akkor építheti jövőjét a demokrácia rendszerére, ha hisz a saját polgárai józanságában és felelősségérzetében; mi, polgári, nemzeti és kereszténydemokraták ezért vezettük be a nemzeti konzultáció módszerét és intézményét – fogalmazott. A kormányfő ezt jó gyakorlatnak nevezte, mert esélyt ad, hogy az emberek ne csak négy évente egyszer, a választáson mondhassák el a véleményüket.
A MAGYAROK TÖBBSÉGE ÚGY GONDOLJA, HOGY BRÜSSZEL FORDÍTVA ÜL A LOVON, ÉS NEM ENGEDHETJÜK MEG, HOGY BRÜSSZEL ÁTVEGYE AZ IRÁNYÍTÁST.
Emlékeztetett arra, hogy 2010 óta fontos és sarkalatos kérdésekben időről időre kikérték a magyarok véleményét, mert olyan egyetértési pontokat akartak kialakítani, melyek lehetővé teszik, hogy az emberek, a választott parlamentjük és a kormányuk közös akarattal cselekedhessen. A miniszterelnök meggyőződése, hogy Magyarország mai eredményeinek ez a fundamentuma. Ezért sikerült kimenteni Magyarországot a pénzügyi katasztrófából, megfékezni az árakat, százezreknek munkát adni, emelni a béreket, és megindítani Magyarországot a gazdasági fejlődés ösvényén – fűzte hozzá.
Orbán Viktor szerint nem lehet száz százalékos az egyetértés, de lehet olyan többségű és erejű, ami felhatalmazza a kormányt arra, hogy nemzeti álláspontnak tekinthesse. A kormányfő aláhúzta, az elmúlt évek alatt kiformálódott egy új egység, egy új nemzeti egység, egy szellemi, politikai és akcióegység.
Egy gondolat, ami politikai programmá vált, és ha szükséges, közös cselekvésre sarkall bennünket; ez a gondolat egységbe fogja a magyarokat, ennek a programnak és cselekvésnek a magyar kormányt állítja az élére – tette hozzá. Ez a gondolat: mi magyar Magyarországot és európai Európát akarunk – szögezte le.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy olyan időket élünk, amikor Európában a hatalmat alanyi jogon magáénak tekintő főáramlatú politikai osztály a választópolgárok megkérdezését populizmusnak bélyegzi.
Idézte Kossuth Lajost, aki azt mondta, hogy „mindent a népért, mindent a néppel együtt, semmit a népről a nép feje felett”. Fájdalmas tanulságnak nevezte, hogy Brüsszelben ez kiment a divatból.
Orbán Viktor felidézte az eddigi öt nemzeti konzultációt, és aláhúzta, a tények azt mutatják, hogy az emberek egyre inkább érdeklődnek a közügyek iránt, van véleményük, hangot is adnak neki.
Az új alkotmányról szóló nemzeti konzultáció keretében a kérdőívet visszaküldők kiálltak emellett, hogy az alaptörvény a jogok mellett az állampolgári kötelezettségekről is szóljon.
A szociális konzultáció keretében a véleményt nyilvánító polgárok azt kérték, hogy az állam szorítsa korlátok közé a közműszolgáltatók magánérdekeit, ebből lett a rezsicsökkentés; valamint az emberek kétharmada tette le a voksot amellett, hogy állami segítséget kell nyújtani a devizahiteleseknek, ebből lett a devizahiteles mentőöv.
A gazdasági konzultáció során az emberek kilenc tizede mondta azt, hogy méltányos tehermegosztásra van szükség az állam, a nagyvállalatok, a bankok és az emberek között, ebből lett a multiadók rendszere és a bankok elszámoltatásáról szóló törvény. Ebben a konzultációban arról is nyilatkoztak a résztvevők, hogy adókedvezményt kellene kapni azoknak a cégeknek, melyek új munkahelyeket hoznak létre, ebből lett a munkahelyvédelmi akcióterv, mely már közel 1 millió munkavállalót érint. A bevándorlásról szóló nemzeti konzultációban a résztvevők 90 százaléka támogatta a bevándorlási szabályok szigorítását, és ma ez így is van – idézte fel a miniszterelnök.
Orbán Viktor kitért a legutóbbi konzultációra is, melyet abszolút rekordnak nevezett, mivel közel 1,7 millió ember töltötte ki a kérdőíveket. Ebből eddig 1,4 milliót dolgoztak fel, az eddigi eredményeket ismertette a kormányfő.
A véleményüket elmondók egyértelműen kiálltak amellett, hogy védjük meg a rezsicsökkentést, és a konzultációban résztvevők szinte mindegyike azt akarja, hogy az illegális bevándorlókat felügyelet alatt kell tartani, míg döntenek az ügyükben.
Teljes az egyetértés, hogy az illegális bevándorlást segítő tevékenységet büntetni kell; a kitöltők 99 százaléka szerint a külföldről támogatott szervezeteket kötelezni kell arra, hogy regisztrálják magukat, és vállalják, hogy melyik ország vagy szervezet megbízásából és milyen céllal tevékenykednek hazánkban.
A munkahelyteremtés kapcsán az emberek úgy foglaltak állást, hogy a magyar gazdaság jövőjéről és az adórendszerről továbbra is nekünk, magyaroknak kell döntenünk – számolt be a konzultáció eredményeiről a miniszterelnök.
Orbán Viktor leszögezte, a magyarok többsége úgy gondolja, hogy Brüsszel fordítva ül a lovon, és nem engedhetjük meg, hogy Brüsszel átvegye az irányítást.