Otthon

Miért siklik át a szemünk a búzahíreken?

Idén mind a kukorica, mind a napraforgó hozama 15-20 százalékkal kevesebb a szokásosnál. Miért is fontos ez mindannyiunk számára?

Mindez csupán nem csak egy agrárhír, hanem az egész társadalmunkat érintő probléma. Gondoljunk csak a vegánokra vagy a gluténérzékenyekre, de ugyanúgy fontos lehet a mexikói éttermeknek, hiszen a tortillalap is kukoricalisztből készül. Talán még kevesebbeknek jut eszébe a szépségipar, ezen belül is a száraz sampon vagy a púder. Ugye, hogy mindennek tükrében már sokkal izgalmasabb és érdekesebb egy ilyen hír?  Sok mindenre lehet ráhatásunk, de a természet szeszélyeire semmiképpen, és kiderülhet, hogy egy aszályos nyár a városi életvitelünket is befolyásolhatja.

Fotó: Unsplash/Rasmus Landgreen

Fotó: Unsplash/Rasmus Landgreen

Talán jó lenne, ha nem feledkeznénk meg arról, hogy az életben mik az igazán fontos hírek és ugyan érdekelhet minket, hogy melyek a legújabb őszi trendek, formák, színek vagy hogy milyen kabátot hordjunk, milyen cipőre bólintsunk rá , lapos legyen vagy magassarkú és a kozmetikai innovációkról még nem is beszéltünk. Plusz mindig izgalmas megtudni valami apró kis színes kis hírt egy-egy hírességről pláne, hogy az utóbbi időben folyamatosan hazánkban tartózkodik egy vagy több sztár.  Természetes, hogy mindez érdekel minket, de ne feledkezzünk meg az olyan hírekről sem, melyeknek igazán nagy súlya van, ami az élet alapjáról szól. Néha igenis csodálkozzunk rá a búzahírekre!

Adamcsik László, a Csabai Raktárszövetkezet elnöke szerdán elmondta, 15-20 százalékkal kevesebb napraforgó és negyedével kevesebb kukorica termett egy átlagos évhez képest. Békés megyében kukoricát 101 ezer hektáron vetettek, jelenleg 8 ezer hektárról takarítottak be 40 ezer tonna termést. A termésátlag hektáronként 5 tonna – a tavalyi 9 tonnával szemben –, a felvásárlási árak 38–42 ezer forint körül alakulnak.

A 78 ezer hektáron vetett napraforgó 75 százalékát takarították már be, eddig csaknem 158 ezer tonna terményt regisztráltak. A termésátlag 2,7 tonna hektáronként, az olajtartalmak viszonylag jók, de kiugróan magas minőség nem jellemző – állapította meg a bizottság. A felvásárlási árak tonnánként 90-92 ezer forint körül alakulnak. Az önköltségi árakhoz képest a várható bevétel elmarad a jelenlegi hozam és az átvételi árak mellett – mondta Adamcsik László. A gazdák egy része, ha ki tud várni, inkább tárolja a terményt.

Raktározási problémák ennek ellenére nincsenek a megyében – tette hozzá a 27 ezer tonna tárolókapacitással rendelkező Csabai Raktárszövetkezet elnöke. A bizottsági ülésen elhangzott, hogy augusztusban több helyen voltak jelentősebb tűzesetek, egyebek mellett leégett egy ötezer négyzetméteres gabonatároló, két hektár gabonatarló, 700 körbála és háromezer nagybála. Kozsuch Kornél bizottsági elnök hozzátette, hogy az augusztusi vihar és jégeső Orosháza, Bucsa és Ecsegfalva környékén nagy kárt okozott, terménytárolókat rongált meg, az azokban lévő termények eláztak.

További tartalmak

Pénzügyi szempontból jó éve volt a főváros...

Minden korábbinál többen, 3200-an látogattak ki a...

Két forinttal csökkenti a 95-ös benzin literenkénti...

Az energiahatékonyságot javító megoldások napjaink...

A családoknak a boldogsághoz fizikai, anyagi és lelki...

Tovább az eszköztárra